Letošnje evropske univerzitetne igre (EUG) so potekale na madžarskem v mestih Miškolc in Debrecen od 12. do 24. julija. To so bile že sedme igre pod okriljem evropske univerzitetne športne zveze, na katerih je v 17 športnih panogah nastopalo preko 4000 študentov in študentk. Slovenija je osvojila tri kolajne, Katarina Stražar je bila z Leo Paulin srebrna v dvojicah, posamično in z ekipo, v kateri je bila ob Paulinovi še Gaja Mavri, pa je prišla še do bronaste kolajne.
Po letu 1965, ko je Madžarska organizirala letno univerzijado, je to bil največji univerzitetni športni dogodek. Na namiznoteniškem tekmovanju je nastopalo 19 ekip v moški in 16 ekip v ženski konkurenci. Med sodelujočimi je bila tudi Univerza v Ljubljani (UL). Ekipo v sestavi Tilen Cvetko (Filozofska fakulteta), Žiga Kristijan Žigon (Medicinska fakulteta), Luka Norčič (Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo) in Dejan Jovanović (Fakulteta za šport) ter Lea Paulin in Katarina Stražar (Fakulteta za šport) in Gaja Mavri (Ekonomska fakulteta), je na tekmovanju vodil selektor prof. dr. Miran Kondrič (Fakulteta za šport), naloge pomočnika selektorja pa je opravljal Tilen Cvetko; za organizacijski del je poskrbel vodja slovenske delegacije Jan Sredenšek (Slovenska univerzitetna športna zveza). Tekmovanje je v namiznem tenisu potekalo med 19. in 24. julijem v šestih kategorijah.
Pred dvema letoma je ekipa Univerze v Ljubljani na šestih igrah uspešno nastopala in osvojila dve kolajni (dekleta v ekipnem delu in Katarina Stražar med posameznicami). Tokrat je ekipa UL bila še uspešnejša in se iz Debrecena, kjer je potekal namiznoteniški del, vrnila s tremi kolajnami.
V ekipnem delu tekmovanja se je v začetni fazi igralo v skupinah. Pri fantih so bili igralci UL med šestimi skupinami uvrščeni v skupino A, kjer so pristali še študenti domačini in Univerza Camerino (Italija). Pri dekletih so se v skupinskem delu tekmovanja borile za uvrstitev v četrtfinale štiri skupine. UL je bila uvrščena v skupino C, v kateri so nastopale še Univerza Lublin (Poljska), Porto (Portugalska) in Granada (Španija).
Fantje do četrtfinala, dekleta do bronaste kolajne
Pri fantih je UL v uvodni tekmi tekmovanja gladko s 3:0 premagala Univerzo Camerino, v drugem nastopu pa še z istim rezultatom domačine Univerzo Debrecen ter se tako uvrstili v četrtfinale ekipnega dela tekmovanja. V tem delu tekmovanja so se pomerili z ekipo iz Lausanne (Švica) in jim morali priznati premoč (0:3), s čimer so tekmovanje končali na z delitvijo petega mesta.
Dekleta so se za začetek pomerile z Univerzo Porto, starimi znankami s prejšnjega prvenstva. Po pričakovanju je to bila to težka tekma, ki pa so jo študentke z UL z odliko odigrale in tudi zaključile z rezultatom 3:2. V naslednji tekmi skupinskega dela je sledila gladka zmaga nad Univerzo Granada s 3:0. V zadnji tekmi skupinskega dela je dekleta spet čakalo zahtevnejše delo. Igralke Univerze Lublin so se predstavile kot izjemno zahteven nasprotnik. Končni rezultat 3:2 za naša dekleta kaže tudi na dramatičen potek tekme, ki jo je na koncu tako kot proti Univerzi Porto uspešno zaključila Lea Paulin.
Četrtfinale deklet je poskrbel za pravo dramo, ki pa se je na srečo končala v korist ekipe UL. Univerza Pecs je na prejšnjih igrah fantom, preprečila osvojitev kolajne, zato so dekleta fantom obljubila, da jim bodo polepšala dan z zmago proti dekletom in si seveda s to zmago tudi priigrala tako želeno medaljo s tega tekmovanja. Katarina je spet poskrbela za »obvezni« dve točki, piko na i pa je postavila Lea, ki je na letošnjem turnirju pokazala viden napredek v mentalnem delu zaključevanja iger.
V polfinalnem obračunu so dekleta spet prikazala odlične igre in posamezni rezultati poraza proti kasnejšim zmagovalkam turnirja ne odražajo pravega stanja na mizah. Poraz z rezultatom 0:3 ni ravno prijeten – čeprav bi se tekma lahko odvila tudi nekoliko drugače, vendar pa so dekleta na koncu osvojila bronasto medaljo, ki je odlična popotnica za nadaljnje delo in priprave na naslednja tekmovanja.
Bron tudi za Katarina Stražar
V kategoriji posamezno je prva za mizo stopila Gaja Mavri, ki je žal dokaj nesrečno izgubila z 2:3 proti Duhan (Velika Britanija), ko je že vodila z 2:1, potem pa v »fiksu« izgubila zadnja dva niza. Z istim rezultatom se je od tekmovanja poslovil tudi »debitant« v ekipi UL Dejan Jovanović. Tudi njemu je kazalo veliko bolje, saj je povedel z 2:0, potem pa je Gomes (Portugalska) unovčil svoje izkušnje in ga premagal s 3:2. Bolje sta s turnirjem začela Luka Norčič, ki je v uvodnem srečanju premagal Hrvata Vidana s 3:2, ter Žiga K. Žigon, ki je premagal drugega Hrvata Krstevskega s 3:1. Najboljši igralec UL Tilen Cvetko v prvem kolu ni imel pretiranega dela in je gladko s 3:0 premagal Rafigzada (Azerbajdžan).
V drugem kolu je med posamezniki prvi zaključil tekmovanje Norčič, od katerega je bil boljši Rebetez (Avstrija) z 0:3. Prav tako je bil boljši od Žigona Poljak Folwarski s 3:0. Iste zgodbe pa ni ponovil Cvetko, ki se je uvrstil v naslednji krog z zmago nad Luchnerjem (GER) s 3:2. V osmini finala Wederlich (Poljska) ni dovolil presenečenja in je Tilna izločil iz nadaljnjega tekmovanja s 3:0.
Pri dekletih je svoj uvodni nastop nekoliko težje pa vendar zanesljivo zaključila Stražarjeva in premagala Ghazaryan (Armenija) s 3:1. Uspešna je bila tudi Paulinova, ki je vedno neugodno Stepanovo (Češko) premagala z gladkih 3:0. V osmini finala je Katarina morala pokazati ves svoj repertoar in je v izredno dramatičnem dvoboju premagala Schoenau (Nemčija) s 3:2. Z istim rezultatom pa je za dramo poskrbela tudi Lea in premagala Jankauskiene (Estonija). V četrtfinalu je Katarina poskrbela še za svojo drugo medaljo posamezno na EUG (prava je bila osvojena v Lodžu 2022). V odličnem dvoboju je premagala najboljšo Bolgarsko igralko Yovkovo s 3:1 in si zagotovila najmanj bronasto medaljo. Žal to ni uspelo Lei, ki je morala priznati premoč Poljakinje Sztwiertnie. V polfinalu Katarina žal ni našla dnevne forme in je morala priznati premoč Estonki Avameri. Kljub temu je tretje mesto na tako močnem turnirju izjemen uspeh igralke UL.
Srebrna kolajna za dvojico Stražar in Paulin
V igri dvojic se je že v prvem kolu poslovila edina postava UL (Cvetko /Žigon, ki je po napetem dvoboju izgubila srečanje proti Mandl/Vorcnik (Avstrija) z 2:3. Tudi drugemu paru UL ni uspelo preskočiti prve ovire. Norčič/Jovanović sta premoč priznala proti odličnim Poljakom Majchrzak/Unfal (0:3).
Povsem drugačna zgodba pa se je razpletla pri dekletih. Paulin/Stražar sta se kot nosilki uvrstili v osmino finala in v uvodnem srečanju premagali dvojico Hanakova/Stepanova (Češka) s 3:2. V četrtfinalu je sledila zmaga nad Abdulhamidova/Mikyilova (Azerbajdžan) s 3:0, s čimer sta si že zagotovili medaljo na turnirju. V polfinalu spet odlična igra in zmaga nad Pavlović/Vukelić (CRO) s 3:1 ter uvrstitev v veliki finale. To je sploh prvi finale, v katerega je bil uvrščen katerikoli igralec/igralka UL. Brez drame ni šlo niti v finalu. Uvodna dva niza sta pripadala igralkam UL in na pragu je že bila vidna prva zlata medalja za UL na dosedanjih igrah, žal pa je Bolgarkama le uspelo obrniti tekmo in jo zaključiti z rezultatom 3:2. Kljub porazu je treba Katarini in Lei čestitati za izjemno predstavo in osvojeno srebrno medaljo v kategoriji dvojic.
Prvič v zgodovini UL se je zgodilo, da so v Ljubljano prispele tri medalje (dve bronasti in ena srebrna). Uspeh, ki veseli, vendar tudi zavezuje k še trdnejšemu delu igralcev in igralk ter predvsem zagotavljanju boljših pogojev dela za obe namiznoteniški ekipi UL. V svojo zbirko medalj je tako UL dosedanjim štirim dodala še tri nove.
Rezultati tekmovanja so dosegljivi na tej povezavi: EUG2024
Upajmo, da bodo na naslednjih igrah, ki bodo organizirane julija 2026 v Salerno (ITA) organizatorji in EUSA poskrbeli za primernejšo dvorano (klimatizirana) in predvsem zagotovljeno dvorano za ogrevanje. V obeh zadnjih primerih je bil namreč to največji spodrsljaj organizatorjev.
Študenti in študentke UL so svoje misli že usmerili na naslednje Evropsko univerzitetno prvenstvo, ki bo naslednje leto organizirano v mestu Burdur (TUR). Priprave na to tekmovanje se bodo začele že konec septembra, ko bo ekipa UL gostila v okviru Erasmus+ projekta tri igralce z Univerze Ningbo. Odlična priložnost za kvalitetne treninge in napredek v igri.
Ob zaključku bi se igralci radi zahvalili našemu trenerju, profesorju Miranu Kondriču, brez katerega tovrstni rezultati ne bi bili mogoči. Posebna zahvala gre tudi Janu Sredenšku, ki je z odlično organizacijo poskrbel za nemoteno izvedbo in dobro počutje slovenskih športnikov na igrah.
Zapisala: Tilen Cvetko in Lea Paulin